1 maja 2015 – „Święto rzeki”

DSCF3977W spływie z Obrzycka do Wronek wzięło udział 25 osób.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spływu

Galeria na facebook’u

Zapraszamy do Olszynek na plenerową wystawę dawnych fotografii pod hasłem „Zwróćmy się ku Warcie”. Imprezą towarzyszącą wystawie będzie spływ kajakowy, który członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Żeglarstwa RINGABULINA rozpoczną w Stobnicy.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się przyłączyć i mają na czym płynąć . Można dołączyć do nas na każdym odcinku Warty na trasie Stobnica – Wronki. Można też płynąć z nami od Stobnicy do Wronek.

Każdy płynie na własną odpowiedzialność!

W informacji o Wronkach znajdziemy zapis: „miasto w województwie wielkopolskim, położone w zakolu rzeki Warty, na skraju rozległych borów Puszczy Noteckiej” (źródło Wikipedia). Czego dowie się turysta czy mieszkaniec o mieście? Pozna tzw. „suche” fakty dla wielu obojętne.
Rzeka Warta od zarania dziejów stanowiła główny motyw życia społecznego a dzięki położeniu następował rozwój gospodarczy Wronek. Książę Przemysł II w swoim nadaniu praw dominikanom we Wronkach zaznacza „możliwość wykorzystywania wody po obu stronach rzeki Warty”. Kupcy z innych stron Polski przybywają do Wronek m.in. dzięki drodze wodnej. Młyny zbożowe, tartaki wykorzystują tu siłę wody (źródło: Cz. Grot „Wronki, z dziejów miasta”).
Z czasem mieszkańcy związali się z Wartą również przez sport i wypoczynek. Można powiedzieć, że jest to związek o charakterze familiarnym. Tu, w początkach XX wieku, po odzyskaniu niepodległości, odbywały się wyprawy kajakami po rzece, dzięki przystani „Temida”, przy której były również korty tenisowe. W 1936r. załogi wronieckie brały udział w słynnym spływie do Bałtyku. Pływano też na jednostkach prywatnych, żaglówkach i kajakach, które ich właściciele z dumą prezentowali przy różnych okazjach. Mieszkańcy miasta spotykali się na nadwarciańskich plażach, czasowo też strzeżonych kąpieliskach. Dzięki czystej wodzie, co pamiętają zapewne amatorzy połowu raków, wielu wronczan nauczyło się pływać. Nad Wartę spacerowały całe rodziny, przyjaciele i zakochani, nie mówiąc o miłośnikach wędkarstwa. Zapewne w albumach rodzinnych znajdzie się niejedna fotografia przypominająca te czasy świetności. Słowem, wronczanie jeszcze niedawno żyli nad Wartą nie tylko w sensie bliskości, ale jej brzegi dosłownie tętniły życiem. Nie zapominajmy o tym.
Dobrze byłoby wskrzesić tradycję wynikającą z tak szczęśliwego położenia. Zapraszamy do udziału w pływaniu „ na – czym – kto – może” 1 maja 2015r i do pogawędki z Wartą.